EEG Biofeedback (neurofeedback) to nieinwazyjna metoda treningowa polegająca na uczeniu się świadomej kontroli swojego umysłu. Pozwala to na zwiększenie wydajności pracy przez poprawę koncentracji uwagi, lepsze opanowanie stresu itp. Istotą metody jest wykorzystywanie efektu biologicznego sprzężenia zwrotnego do modyfikowania procesu fizjologicznego i nadawania mu pożądanego kierunku (poprzez podawanie bezpośrednich informacji zwrotnych dotyczących parametru tego procesu), dzięki temu uczymy się zależności pomiędzy naszym ciałem i umysłem a jakością pracy mózgu. Sesje Biofeedback dają pacjentowi wiedzę, kiedy wzrasta aktywność jego mózgu w pożądanym paśmie częstotliwości fal mózgowych, a  kiedy dominują pasma niepożądane. Dzięki tym informacjom pacjent uczy się rozpoznawać reakcje własnego mózgu, co z kolei pozwala modyfikować jego pracę. Trening EEG Biofeedback pozwala na doskonalenie funkcji poznawczych mózgu i poprawę jego pracy, a tym samym lepsze funkcjonowanie całego organizmu. Jest metodą stosowaną w terapii dzieci z problemami szkolnymi, z ADHD, autystycznych i nadpobudliwych, u osób po urazach mózgu, w terapii niektórych schorzeń psychicznych, a także w celu poprawienia koncentracji lub jako trening relaksacyjny dla osób zdrowych.

Na czym to polega?

Elektrody przypięte na głowie trenującego (bezbolesne) rejestrują fale EEG. Aktywność mózgu wpływa na parametry fal, np. stan relaksu wiąże się z dominacją fal alfa, stan koncentracji i skupienia z dominacją fal beta natomiast podczas stresu, zdenerwowania lub strachu mózg emituje fale o wysokich częstotliwościach Trenujący widzi na monitorze obraz własnych fal mózgowych np. pod postacią videogry. Ćwicząc koncentrację lub stan rozluźnienia trenujący wpływa na pracę swojego mózgu. O efektach informowany jest natychmiast (sprzężenie zwrotne) w postaci punktów w grze, przyjemnego dźwięku lub jej zatrzymania. Mózg stopniowo uczy się nowego wzorca fal a uzyskane efekty są długotrwałe. W zależności od celu treningów, bezpośrednio po sesji Biofeedback trenujący może czuć się wyciszony, zrelaksowany lub lekko pobudzony.

Czas trwania terapii EEG Biofeedback ustala się stosownie do wieku pacjenta i ważności problemu.

Treningi można podzielić na krótkoterminowe (ok. 10 - 20 spotkań), takie, które wymagają systematycznej pracy przez ok. 40-60 sesji (np. ADHD) i długoterminowe (powyżej 60 sesji). Spotkania odbywają się co najmniej 1 raz w tygodniu, a najlepiej 2-3 razy w tygodniu.

Polecane materiałyTytuł Link
Biofeedback TVP2 Zobacz
Film o Biofeedback Zobacz
Biofeedback - Co to jest i jak z tego korzystać Zobacz
Trenuj swój mózg Zobacz
"Gra" na stres Zobacz