Ośrodek Rehabilitacyjno – Hipoterapeutyczny „MUMINEK” w Sierczynku k/Trzciela, posiada od 4 lat patronat Polskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego. Gwarantuje to profesjonalne przygotowanie instruktorów i osób prowadzących zajęcia do pracy z osobami niepełnosprawnymi oraz prowadzących zajęcia zgodnie z kanonami hipoterapii.


Nasze atuty:  • Znajomość problemów środowiska osób niepełnosprawnych / blisko 20 – letnie doświadczenie zawodowe,
  • posiadamy kwalifikacje do pracy z osobami niepełnosprawnymi, instruktorzy posiadają wykształcenie pedagogiczne i fizjoterapeutyczne
  • w zależności od potrzeb uczestników – zajęcia mają charakter fizjoterapii na koniu, psychopedagogicznej jazdy konnej, terapii z koniem lub jazdy konnej dla osób niepełnosprawnych.
  • posiadamy doświadczenie w prowadzeniu zajęć konnych zgodnie z kanonami polskiej hipoterapii /przez 3 lata kierowanie Ośrodkiem Hipoterapii przy Lubuskim Ośrodku Rehabilitacyjno – Ortopedycznym w Świebodzinie/
  • rehabilitację dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością psychoruchową prowadzimy przy pomocy 2 koni specjalnie przeszkolonych z projektu HPI - PTHip .
  • ogrodzona i zabezpieczona ujeżdżalnia z rampą przystosowaną dla osób na wózkach, posiadamy sprzęt do jazdy hipoterapeutycznej
  • położenie ośrodka w otoczeniu Pszczewskiego Parku Krajobrazowego, lasów, jezior, z dala od miasta, z łatwym dojazdem, kilkaset metrów od głównej drogi Międzyrzecz – Trzciel – Poznań.

Cena zajęć:  • Zajęcia hipoterapii i psychopedagogicznej jazdy konnej - czas 30-45 min - 40 zł
  • Nauka jazdy konnej – 40 zł

Czym jest Hipoterapia:Hipoterapia jest to ukierunkowane działanie terapeutyczne mające służyć poprawie funkcjonowania człowieka w sferach fizycznej, emocjonalnej, poznawczej i/lub społecznej, podczas którego specjalnie przygotowany koń, stanowi integralną część procesu terapeutycznego.

Hipoterapia daje olbrzymie możliwości, jest terapią nastawioną głównie na odbiór bodźców czuciowych i kinestetycznych– to ona będąc naturalną formą rehabilitacji, prowadzoną w naturalnym środowisku w kontakcie z żywym zwierzęciem, daje szansę „naprawy” zaburzonego rozwoju człowieka. Osoby niepełnosprawne, szczególnie dzieci poddawane żmudnemu i systematycznemu usprawnianiu często ulegają zniechęceniu i nie chcą współpracować z terapeutą. Żywy i reagujący na otoczenie koń wymaga od osoby niepełnosprawnej zaangażowania, nie pozwala jej na bycie biernym, jak to czasami bywa w innych formach terapii. Koń powoduje wyraźny wzrost aktywności (w tym również ruchowej), koncentracji uwagi i dobrego samopoczucia. Nasi pacjenci często reagują śmiechem na różne sytuacje, których głównymi bohaterami są jeździec i koń. Koń może zastępować materac, terapeutyczną piłkę lub wałek, klin, a także drabinkę do podciągania. Nie ma „przyrządu”, który byłby tak uniwersalny. Dotyk końskiej sierści, łaskotanie grzywy, rozmaitość kształtów, odgłos kroków, przyjazne parskanie i mile kojarzony zapach stymulują zmysły dotyku, słuchu, wzroku i węchu.Koń to żywa i ruchoma pomoc terapeutyczna, dydaktyczna i edukacyjna. Koń jest pomocny w pracy fizjoterapeuty, pedagoga, psychologa, logopedy.


Kontaktmgr Elżbieta Stasiak – członek Zarządu Głównego PTHip 2004-2008
pedagog, fizjoterapeuta, instruktor hipoterapii
Tel. 668857348, 698677730